اتریوم چیست؟

اتریوم اغلب در کنار بیت‌کوین مورد اشاره قرار می‌گیرد؛ اما این دو تفاوت‌هایی دارند. بیت‌کوین رمز ارزی است که بر بستر یک شبکه پرداخت نامتمرکز فعالیت می‌کند و امکان انتقال توکن‌های بیت‌کوین را بین کاربران خود فراهم ساخته است.
منظور از پلتفرم نامتمرکز این است که هر کس می‌تواند یک گره اتریوم را به همان روش بیت‌کوین، راه‌اندازی کرده و اجرا کند. هر کس که می‌خواهد یک قرارداد هوشمند را بر روی گره‌هایی اجرا کند، می‌بایست به اپراتورهای آن گره‌ها، هزینه‌ای به صورت اتر پرداخت کند. اتر توکن رمزپول مرتبط با اتریوم است. از این رو افرادی که گره‌های اتر را اجرا می‌کنند، توان محاسباتی خود را در اختیار افراد دیگر می‌گذارند و در ازای آن اتر دریافت می‌کنند. این روش دقیقاً همان کاری است که افراد برای اجرای گره‌های بیت‌کوین انجام می‌دهند و در ازای عرضه توان محاسباتی، پاداشی به صورت بیت‌کوین دریافت می‌کنند.
به بیان دیگر بیت‌کوین صرفاً یک بلاک‌چین و شبکه پرداخت است، در حالی که اتریوم یک شبکه پردازشی گسترده به همراه بلاک‌چین است که می‌تواند برای کارهای بسیار دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات دقیق در مورد اتریوم را در مستندات آن می‌توانید مشاهده کنید.
اتر چیست؟
اتر یک توکن دیجیتال (رمزپول) است که به بلاک‌چین اتریوم ارتباط دارد؛ به عبارت دیگر اتر سکه‌ای است که بر پلتفرم اتریوم مبادله می‌شود. با این حال امروزه اغلب افراد این واژه‌ها را به جای هم به کار می‌برند. برای مثال در پلتفرم معتبر Coinbase شما می‌توانید اتریوم بخرید که البته صحیح آن توکن‌های اتر است.
اتریوم از نظر تکنیکی یک آلت‌کوین است که به رمزپول‌هایی غیر از بیت‌کوین گفته می‌شود. اتر نیز همچون بیت‌کوین از سوی یک بلاک‌چین نامتمرکز پشتیبانی می‌شود که در این مورد بلاک‌چین اتریوم است.
توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند اپلیکیشن‌ها یا قراردادهای هوشمند بر روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد کنند به توکن اتر نیاز دارند تا به گره‌هایی که میزبان این بلاک‌چین هستند پرداخت کنند؛ در حالی که کاربران برنامه‌های مبتنی بر اتریوم نیز می‌بایست مبالغی به صورت توکن اتر برای استفاده از خدمات موجود در آن برنامه‌ها پرداخت نمایند. افراد همچنین ممکن است خدماتی را خارج از شبکه اتریوم ارائه دهند و هزینه آن را به صورت اتر دریافت کنند یا توکن‌های اتر می‌توانند به صورت نقدی همانند بیت‌کوین مبادله شوند.