بلاک چین چیست؟

بلاکچین یک فناوری به روز برای ثبت اطلاعات است و به زبان ساده یک دفترچه برای ثبت و رمزگذاری اطلاعات و گزارش آن‌هاست.
واژه‌ی بلاکچین (blockchain) از دو واژه‌ی (block) و (chain) ساخته شده و معنی تحت اللفظی آن به زبان فارسی زنجیره‌ی بلوک‌ها است.
در هر بلوک اطلاعات مختلفی را می‌توان ثبت و ذخیره کرد، در واقع با اینکه بیشتر ما امروزه کلمه بلاکچین را در فضای خرید و فروش ارز دیجیتال و بیتکوین شنیده‌ایم اما این تصور غلطی است که فکر کنیم این بستر تنها در آنجا خلاصه می‌شود. بلاکچین یه تغییر بزرگ در فناوری داده در زمانه‌ی ماست.
به دلیل نوع سیستم رمزگذاری و پیوستگی داده در بلاکچین امکان حذف و دستکاری اطلاعات و هک کردن آن‌ها از بین می‌رود و یا لااقل خیلی خیلی کم می‌شود.
بیشتر منابع ویژگی‌هایی برای بلاک چین معرفی می‌کنند که مهمترین آنها تغییر ناپذیر و غیر متمرکز بودن آن است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر به این موارد بپردازیم.
Hash
هش به رمزی گفته می‌شود که به هر بلوک به صورت جداگانه اختصاص داده می‌شود. هش‌ها به پیوسته کردن (زنجیره سازی) و نظم دهی به بلوک‌ها کمک می‌کند و همین امر است که به تغییر ناپذیری اطلاعات ما کمک می‌‌کند.
هر بلوک دارای یک سری اطلاعات مشخص است و این بلوک‌ها دارای دو نوع هش می‌باشند: 1. هش مخصوص به خودشان 2. هش بلوک قبلی
مسئله مقدماتی دیگر که باید بدانید این است که اگر کسی تغییری در یک بلوک ایجاد کند هش آن بلوک تغییر خواهد کرد و با تغییر هش آن بلوک تمام بلوک‌های بعدی از اعتبار می‌افتند زیرا همگی به هش قبل از خود زنجیر شده بودند.