بیت کوین چیست؟

بیت کوین قدیمی‌ترین و در واقع ارزشمند ترین ارز دیجیتال در مبادلات ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که توسط هیچ بانک مرکزی و دولتی کنترل نمی شود. این ارز تنها توسط دارندگان آن یعنی مردم اداره می‌شود.
تاریخچه‌ی بیت کوین
درباره‌ی اینکه خالق این ارز چه کسی بوده است گمانه زنی‌های زیادی در حال شکل‌گیری است. گمانه‌هایی که گاهی او را یک فرد و گاهی او را یک گروه و حتی یک گروه مخفی سیاسی می‌پندارد. بیت کوین در سال 2008 در یک ایمیل از سمت فردی به نام ساتوشی ناکاموتو به کاربران معرفی شد. این نام ناشناس در سال 2010 دیگر در حوزه‌ی فعالیت‌های بیت کوین حضور نداشت.
وقتی می‌خواهیم درباره‌ی تاریخچه‌ی بیت کوین صحبت کنیم بیش از اینکه به سازنده‌ی آن بپردازیم باید به رشد و قوت کاری این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر اشاره کرد.
از دلایل محبوبیت این ارز می توان به افزایش مستمر ارزش آن و همچنین افزایش تمایل کاربران و شرکت‌ها برای استفاده از آن در معاملات و خرید و فروش های خود اشاره داشت.
بیتکوین چگونه کار می‌کند؟
بیت کوین بر بستر فناوری عظیم بلاکچین فعالیت می‌کند
شکل ایجاد یا استخراج بیتکوین به این شکل است که فردی به نام ماینر یا استخراج کننده اقدام به تایید تراکنش‌هایی می‌کند که از قبل توسط کاربران تقاضا شده است. در واقع به این دلیل که سیستم بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است و مرجعی برای انجام تایید تراکنش‌ها وجود ندارد، پس هر کاربری که بتواند این کار را انجام دهد توانایی آن را دارد که از این کار درآمد کسب کند.
نکته مهم در اینجا این است که این کار نیاز به دستگاههای خاصی دارد که با سرعت‌های خیلی بالا کار می‌کنند و به هیچ وجه با کامپیوتر‌های شخصی نمی‌توان این کار را انجام داد.
مسئله‌ی مهم پشتوانه
ایرادی که بسیاری از ارزهای دیجیتال می‌گیرند این است که این پول پشتوانه ندارد. از طرف دیگر افرادی که با بیتکوین کار میکنند و قائل به ارزشمندی آن هستند بیان می‌کنند که بسیاری از پول‌هایی که ما در مبادلات روزمره خودمان از آن‌ها استفاده می‌کنیم هم پشتوانه ندارند. در واقع تنها بیست درصد از پولی که در دست ماست دارای پشتوانه واقعی است. ارزش دیگر بیتکوین در اینجا این است که میزان مبادلات دارندگان این پول و اعتمادی که آنها با خرج کردن این پول جلب می‌کنند مهم‌ترین پشتوانه برای ارزشمندی آن است. یعنی مادامی که ما به این پول اعتماد داریم و از آن استفاده می‌کنیم ارزش آن را بالاتر و بالاتر می‌بریم و برای آن پشتوانه ایجاد می‌کنیم.
رشد بیت کوین
بیتکوین به دلیل اینکه غیرمتمرکز است و از چاپ شدن در امان است امکان رشد بالایی دارد و مشکلاتی که ارزهای واقعی در زمان رکود دارند را شامل نمی‌شود.
مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده‌ی رشد بیت‌کوین (و اساسا هر ارز دیجیتال) میزان تقاضا در مقابل عرضه است یعنی هر چقدر که خریداران و کسانی که خواهان این ارز هستند بیشتر باشند قیمت آن رو به صعود دارد.
اما در این میان عوامل دیگری هم در حاشیه هستند که بر رشد بیت کوین تاثیر می‌گذارند، عواملی همچون:
⦁ توجه سرمایه‌داران بزرگ به سمت این ارز
⦁ قانون‌گذاری‌های مثبت در جهت پذیرش قانونی بیت کویین
⦁ پذیرش آن توسط شرکت‌های فروشنده در مبادلات خودشان مثل اپل یا آمازون
⦁ شرایط بحرانی اقتصاد که موجب توجه بیشتر مردم به ارزهای دیجیتال و بیت کوین می‌شود.